Baksetball 9/11

US - Lithuania - friendšip!

Mergos kašio žiūrėt išvarė...“ – tokia ar panaši frazė šiomis dienomis skamba dažnai, įvairiose vietose. Gali ji nuskembėti ir kur nors Daukanto aikštėje ar Akmenų gatvėje, nes Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse išskubėjo į Vilniaus Rotušę žiūrėti Pasaulio krepšinio čempionato pusfinalio dvikovą tarp Lietuvos ir JAV rinktinių. „Lietuvos rinktinės vyrų dėka – Lietuvos vardas skamba visame pasaulyje.“ – sakoma Prezidentūros pranešime apie šalies vadovės darbotvarkę 2010 – ųjų rugsėjo 11 – osios vakarą.

Amerikiečių krepšininkams šios rungtynės niekuo neišsiskiria iš kitų, nes jiems nesvarbu su kuo žaisti, nes jie žino, kad laimės. Geriausieji Pasaulyje šiandien aikštelėje susikaupę ir pakylėti 2001 – ųjų teroro atakų aukų atminimo, patriotizmo ir vienybės. Net ketinimai Amerikoje atidaryti didžiulį musulmonų kultūros ir religijos centrą negali palaužti senos demokratijos pamatinių principų ir priversti žmones atkreipti dėmesį dar ir į kažkokią nykštukinę Europos provinciją – net ir su įdomia bei legendine istorija ir nūdiena.

Lietuvos pergalė šiose varžybose reikštų mažų mažiausiai konfūzą, kuris tektų, tiek prezidentei Grybauskaitei, tiek ambasadorei Derse: kaip elgtis tokiu atveju, jei prieš devynerius metus įžūliai pažeminta teroristų, minint rugsėjo 11 – osios sukaktį, JAV gautų į kaulus nuo lietuvių? Ar reikėtų atsiprašinėti ir tūpčioti, tikinant, kad tai – tik krepšinis, o gal tektų išplatinti dar vieną kokį pranešimą spaudai apie tai, kaip Prezidentė įsivaizduoja sportininkų ir tautų draugystę? Ambasadorei Derse irgi būtų sunku guosti Prezidentę, sakant, kad JAV parama Lietuvai padidės, kai nugalėtojais tampa amerikiečiai.

Lietuvos rinktinei mažų mažiausia nedera tokią dieną laimėti prieš amerikonus! Tai atrodytų įžūliai ir stačiokiškai pateikti tokią „dovanėlę“ savo draugams, kai tikimasi užuojautos ir supratimo. Galbūt Prezidentės ir Ambasadorės susitikimo metu Rotušėje ir nekalbėta apie tai, kaip Lietuva gali padėti Amerikai, tačiau politikos strategų surežisuotas triukas rizikuoja sulaukti labi prieštaringų vertinimų.

Share