Dronų medžioklė

Nuo rugsėjo 1-osios turėtų masiškai pasipilti įstatymų pataisos, leidžiančios turintiesiems leidimą nešioti ginklą (pistoletą, vintofkę ar ragatkę), be perspėjimo nušauti per nuotolį pilotuojamus skraidančius aparatus – dronus.

Dronų medžioklę inicijuoja amerikiečiai

Dronų medžioklę inicijuoja amerikiečiai

Dabartinės per nuotolį pilotuojamų skraidančių aparatų (dronų) ir jų nešamos vaizdo bei garso fiksavimo įrangos galimybės atveria nevaržomas perspektyvas pažeidinėti žmonių asmeninį privatumą. Dabartiniai dronai gali tylomis priskristi prie Jūsų miegamojo lango, jų nešama įranga gali ne tik fiksuoti vaizdo bei garso signalus, bet ir įvairiausiais būdais skenuoti pasirinktą objektą ar zoną ir perimetrą.

Pilotas gali tūnoti net už keletos kilometrų, tačiau tai jam nesutrukdys nepastebėtam šnipinėti plačias apylinkių erdves: sekti žmones, fotografuoti, slaptai daryti garso įrašus bei transliuoti gaunamus duomenis realiu laiku pro internetus. Dronai gali net gi sekti Jūsų sveikatos būklę: sensoriais matuoti kūno temperatūrą, daryti termografines nuotraukas, analizuoti cheminę medžiagų sudėti, fiksuoti mobiliųjų komunikacijos įrenginių signalus – priklausomai nuo to, kokia įranga ant jų bus sukabinta.

Jokie teisės aktai, kol kas, nereglamentuoja dronų panaudojimo tvarkos. Dronų nereikalaujama žymėti, jiems nereikalingi leidimai skraidyti. Dažnai dabar džiaugiamės, danguje pamatę „motorėlį“, kuris mus filmuoja ir ko gero – parodo per internetą, bet nežinome, kas mus filmuoja ir kam rodo.

Nuo rugsėjo 1-osios pasipils leidimai medžioti dronus

Nuo rugsėjo 1-osios pasipils leidimai medžioti dronus

Aišku, jei pritartume Amerikos kaubojų skelbiamoms „Dronų medžioklės“ idėjoms, turėtume pagalvoti, kaip bus įgyvendinta piliečių teisė gintis nuo robotų persekiojimo. Amerikoje bepiga – ginklą gali turėti kiekvienas. O vat kitose šalyse, dėl galiojančių teisės aktų, savigynai, ko gero, teks pasitelkti paprastesnes priemones, pavyzdžiui – akmenus ar jau minėtas ragatkes.

Kartu atkreiptinas dėmesys į tai, kaip pasaugoti visuomenės interesus ginančių tarnybų veiklą. Pavyzdžiui – kaip nors pažymėti, kad Jus filmuoja policijos dronas ir jam nevalia trukdyti. Čia bus taip, kad tik oficialių institucijų ar reklaminiai dronai dažniausiai gali rodytis, kas esą tokie ir kur skleidžia mūsų vaizdą, nes banditai ir šnipai – tikrai nesiafišuos. Antra vertus, nepaslaptis, kad policijos dronai ilgainiui turės būti apsaugoti šarvais nuo galimos pilietinės reakcijos.

 

 

 

 

 

Share